Inowrocław słynie przede wszystkim jako uzdrowiskowa miejscowość i ośrodek sanatoryjny. Jako miasto dosłownie położone na soli czerpie garściami z tych zasobów. Na początku XXI wieku powstało tutaj nowoczesne inhalatorium solankowe – to druga po względem wielkości tężnia uzdrowiskowa w Polsce. Jak to działa? Solanka spływa po drewnianej konstrukcji wypełnionej tarniną. Powstający w ten sposób aerozol należy wdychać, ale nie dłużej niż przez 30 minut. Wystarczy po prostu tu przyjść, usiąść na ławeczce i oddychać. Takie inhalacje wzmacniają odporność, pomagają osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego, ale też dobrze wpływają na samopoczucie, gdy jesteśmy wyczerpani fizycznie.

 teznia ino 1

teznia ino 2

Tężnia znajduje się na terenie malowniczego Parku Solankowego. To wymarzone miejsce na odpoczynek. Można spacerować tutaj niekończącymi się wręcz alejkami, jeździć na rowerze. Są korty tenisowe, siłownia zewnętrzna, plac zabaw dla dzieci, park linowy. Można odpocząć na piaszczystej plaży, nacieszyć oko pięknymi ogrodami, przejść się aleją dębów, gdzie znane osobistości sadzą drzewa na pamiątkę swojego pobytu.

przyrodoleczniczy ino

parksolankowy ino 1

Są urocze stawy i miejsce na grilla. Kuracjusze regularnie odwiedzają tutejszą pijalnię wód mineralnych, przy której znajduje się też palmiarnia. Można zasiąść w jednej z restauracji czy kawiarni i popijać kawkę. Na terenie parku znajduje się również muszla koncertowa, przy której odbywają się liczne wydarzenia artystyczne. My akurat trafiliśmy na koncert młodzieżowych orkiestr dętych. W Solankach można spędzić cały dzień!

parksolankowy ino 2

parksolankowy ino 3

artykuł w ramach projektu "dobre relacje wzmacniają konstelacje". źródło: wszedobylscy.com