Pamiętacie legendę o złym władcy Popielu, jego niepohamowanym zapędom do rządzenia wszystkim dookoła i jaki los go spotkał? Tragiczny, bo zjadły go myszy. A to wszystko działo się właśnie w Kruszwicy. Zwiedzanie warto zacząć od Mysiej Wieży. To jedyny ocalały fragment zamku, który powstał tutaj w XIV wieku na polecenie samego króla, Kazimierza Wielkiego III. Po pokonaniu nieco ponad 100 stopni znajdziemy się na szczycie 32-metrowej wieży, w której roztacza się widok na malownicze Jezioro Gopło. Bilety wstępu na wieżę kosztują 7 PLN dla osoby dorosłej, za bilet ulgowy zapłacimy 6,50 PLN.

kruszwica 1

mysiawieza 1

mysiawieza gopo 1

Gopło to największe jezioro na Kujawach i jedno z największych w Polsce. Leży w samym sercu Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, który słynie z licznych siedlisk ptactwa wodnego i lądowego. Spotkać można tu czaple, bociany, żurawie czy gęsi. Spod Mysiej Wieży wybrać można się w turystyczny rejs po jeziorze. W sezonie (od kwietnia do października) Rusałka zabiera nas w 45 minutową podróż po okolicznych wodach. Podczas rejsu podziwiać można m.in. urocze zatoczki, wyspy Bilety kosztują 18 PLN dla osoby dorosłej, za bilet ulgowy zapłacimy 16,50 PLN.

mysiawieza gopo 2

To także wymarzone miejsce do uprawiania sportów wodnych, szczególnie cenią je sobie kajakarze, którzy tutaj trenują. Rozgrywane są tu zawody wioślarskie, m.in. Mistrzostwa Polski Juniorów. Ale można też wypożyczyć skutery czy rowerki wodne. Na Półwyspie Rzępowskim, tym na którym mieści się Mysia Wieża, można pospacerować alejkami wśród drzew czy wybrać się na plażę i popluskać się w wodzie.

goplo 1

goplo 2

 artykuł w ramach projektu "dobre relacje wzmacniają konstelacje". źródło: wszedobylscy.com