Dlaczego warto zwiedzać obiekty sakralne? Niejednokrotnie są to miejsca, z którymi wiąże się bogata historia, a także miejsca, w których można podziwiać wyjątkową architekturę. Kiedy odwiedzamy nowe miasta czy regiony staramy się zawsze być otwarci na różne doznania. Architektoniczne, kulturowe, kulinarne. I tak było też na Kujawach, gdzie w Strzelnie odkrywaliśmy prawdziwe romańskie perełki: Rotundę św. Prokopa oraz Bazylikę św. Trójcy. Oba są pomnikami historii i leżą na Szlaku Piastowskim.

 strzelno 1

Pochodząca z XII wieku Rotunda św. Prokopa to jeden z najstarszych romańskich obiektów sakralnych w Polsce. Ten niezwykły budynek wyróżnia się oryginalną konstrukcją i układem przestrzennym. W swojej bogatej historii rotunda służyła nie tylko jako miejsce do liturgii, ale także jako spichlerz (podczas wojen napoleońskich) czy magazyn (podczas II Wojny Światowej). Grube mury budynku przetrwały nawet wybuch, będący skutkiem działań wojsk niemieckich pod koniec wojny. Wnętrze jest dość ascetyczne, ale zobaczyć tu można wyrzeźbione w drewnie i jedyne takie w Polsce stacje drogi krzyżowej. Jest też oryginalna, wyciosana w jednym kamieniu i pochodząca z XII wieku kropielnica.

strzelno 2

Bazylika św. Trójcy to prawdziwa skarbnica dzieł. Kościół może pochwalić się pięknymi sklepieniami (w tym wyjątkowym sklepieniem palmowym), relikwiarzowym ołtarzem (z 658 relikwiami świętych) czy interesującym zespołem konfesjonałów. Jednym z najcenniejszych zabytków są romańskie kolumny, na którzy wyrzeźbiono personifikacje cnót i wad ludzkich. Mają już ponad 800 lat, a przekaz dalej jest aktualny. Podobne kolumny można zobaczyć jeszcze tylko w dwóch innych miejscach na świecie: w katedrze św. Jakua w Santiago de Compostela oraz w katedrze św. Marka w Wenecji.

strzelno 3

strzelno 5

strzelno 4

Moglibyśmy jeszcze długo opowiadać o wyjątkowych dziełach czy architektonicznych niuansach. Nikt nie zrobi tego jednak lepiej, niż Damian Rybak, który jest lokalnym przewodnikiem i człowiekiem, przez którego przemawia pasja.

 artykuł w ramach projektu "dobre relacje wzmacniają konstelacje". źródło: wszedobylscy.com