Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie to ciekawe miejsce na mapie turystycznej Kujaw Zachodnich dzięki, któremu przeniosą się Państwo w czasie - począwszy od historii emporium z okresu rzymskiego, malowniczą architekturę chat kujawskich po czasy świetności Stanisława Przybyszewskiego. Wizyta w centrum to spotkanie z pasjonująca historią i poznanie jej "od podszewki". W centrum znajdują się trzy wyjątkowe sale udostępnione do zwiedzania oraz okazały hol. Izbę Stanisława Przybyszewskiego urządzono na wzór krakowskiej kawiarni "Paon" należącej do Ferdynanda Turlińskiego, w której zbierała się bohema artystyczna na czele Ze Stachem Przybyszewskim.

Istotą działalności Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie, otwartego w 2014 roku,  jest promowanie sylwetki Stanisława Przybyszewskiego – literata, czołowego przedstawiciela Młodej Polski, urodzonego w Łojewie, krzewienie tradycji regionalnych – często już zapomnianych przez młodych, propagowanie kultury Kujaw Zachodnich, umacnianie poczucia tożsamości regionalnej, edukacja kulturalna dzieci i młodzieży, integracja środowisk lokalnych, a także promowanie walorów przyrodniczych i turystycznych regionu.

W pomieszczeniu znajdują się gabloty z publikacjami pisarza oraz dotyczące okresu, w który żył i tworzył. Odwiedzający goście mogą obejrzeć ciekawe prezentacje tematyczne. Odbywają się  tukameralne spotkania artystyczne.

gmina inowroclaw 1

centrum dziedzictwa lojewo 2

Izba Kujawska swoim wystrojem odzwierciedla wygląd dawnej chałupy kujawskiej.  Zgromadzone w niej zabytki kultury ludowej podarowane zostały przez mieszkańców gminy i regionu. W pomieszczeniu z bielonym stropem i wybiałkowanymi ścianami znajdą Państwo odrestaurowane meble, artykuły gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, naczynia ceramiczne, ozdoby, obrazy, święte figurki, modlitewniki itp. Urokliwa izba najmłodszym dostarczy obszernej wiedzy na temat życia codziennego na Kujawach, zaś starszych skłoni do wspomnień i refleksji o codziennym życiu na dawnej wsi kujawskiej.

centrum dziedzictwa lojewo 3

Salę „Askaukalis” otwarto w maju 2016 roku, aby przybliżyć zwiedzającym niezwykle interesującą historię Kruszy Zamkowej – najstarszej polskiej wsi, słynnego emporium z okresu rzymskiego. Znajduje się w niej m.in. ciekawie zaaranżowane stanowisko archeologiczne, ekspozycja z bursztynu, wystawa fotograficzna, mapy obrazujące przebieg Szlaku Bursztynowego, imponujących rozmiarów wizualizacja obiektu archeologicznego zlokalizowanego w Kruszy Zamkowej. W sali zapoznać się można z ciekawostkami na temat słynnego Askaukalis i realizowanych badań archeologicznych na przestrzeni minionych lat.

centrum dziedzictwa lojewo 1

Przy siedzibie Centrum znajduje się okazała „Galeria Rzeźb”, które powstały podczas pięciu edycji „Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Rzeźbieniu w Drewnie". Tematyka rzeźby ludowej w większości dzieł, od samego początku, nawiązywała do dawnej wsi. Tak było w Polsce, na Kujawach i oczywiście w Łojewie. Tematyka poszczególnych edycji: I – Wieś Kujawska, II - Ginące zawody, III – Muzyka kujawska zaklęta w drewnie IV - Kujawskie kapliczki przydrożne, V – Trony godny kujawskiego ksiecia. Łącznie powstało blisko 130 rzeźb a Łojewo, od 2015 roku, zyskało miano „Rzeźbiarskiej stolicy Polski”.

Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 8.00 – 15.00

Zapraszamy także w dni robocze po 15.00 i dni wolne od pracy po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Wizyta w Centrum jest bezpłatna.

Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich w Łojewie

Łojewo 21, 88 – 100 Inowrocław

www.centrumdziedzictwakujaw.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 52 3510575